Postacie i wydarzenia historyczne



POSTACIE HISTORYCZNE W 
KRZYŻAKACH


Władysław Jagiełło urodził się ok. 1362 lub ok. 1352, zmarł 1 czerwca 1434 w Gródku. Był księciem litewskim i królem polski od 1386 roku. Ożenił się z królową Jadwigą. Król brał udział w bitwie pod Grunwaldem i odniósł zwycięstwo nad zakonem. W powieści Henryk Sienkiewicz opisywał go jako sprawiedliwego i dobrego wodza. Władysław był bardzo pobożny, uczestniczył w przynajmniej trzech mszach dziennie. Jagiełło miał: „włosy czarne, zwichrzone i rzedniejące nieco nad czołem, długie, po bokach założone za uszy, twarz smagłą, całkiem ogoloną, nos garbaty i dość spiczasty, koło ust zmarszczki, oczki czarne, małe, świecące, którymi rzucał na wszystkie strony.


Jadwiga była żoną Władysława Jagiełły , a królowa Polski od 1384 roku. W książce kobieta była bardzo skromna i pobożna. Jej pozytywną cechą była życzliwość i miłość do swojego całego ludu. Wiodła życie pokutnicze : „odzież nosiła aż nazbyt prostą. Niegdyś wychowana na świetnym dworze i piękniejsza od wszystkich współczesnych księżniczek – kochała się w kosztownych tkaninach, w łańcuchach, perłach, w złotych manelach i pierścieniach, obecnie – a nawet od lat już kilku – nie tylko nosiła szaty mniszki, ale przysłaniała nawet i twarz z obawy, by myśl o własnej piękności nie wzbudziła w niej pychy światowej”. Po śmierci królowej i maleńkiej córeczki kraj pogrążył się w rozpaczy.







Anna Danuta była księżną mazowiecka i zona Janusza. Sienkiewicz przeznaczył ja do opiekowania się i troszczenia małej Danuśki. Kobieta jest wesoła, lubiąca się bawić. Także była bardzo pobożna. W powieści wykazała się także sprytem i odwaga. Był to ukazane w scenie gdy strzelała do tura. Wygląd: ,, pani średnich lat, ze śmiejąca się twarzą, przybrana w czerwony płaszcz i szatę zieloną, obcisłą, z pozłoconym pasem na biodrach, idąc wzdłuż pachwin i zapiętym nisko wielką klamra.’’
Janusz to książę mazowiecki i mąż Anny Danuty. W powieści jest ukazany na sprawiedliwego pana , który sprzyja Polsce. Był wrogo nastwiony na krzyżaków, ponieważ w czasie pokoju oni na niego napadli i go porwali.

Witold był stryjecznym bratem Władysława Jagiełły a od 1401 roku wielki książę litewski O Witoldzie mówiono o jego sprycie, hojności i miłości do Polaków. Brał udział w bitwie pod Grunwaldem gdzie wykazał się sprytem i walecznością.


  Ulryk von Jungingen od 1407 roku został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Dążył do wojny z Polakami. W powieści Ulryk był szlachetny, honorowy, ale był także lekkomyślny, kierujący się emocjami. Zginął on podczas wojny pod Grunwaldem. Zbyszko mówił o Urlyku tak ,, Prawy to rycerz, na którym skazy nijaki nie masz, ale okrutnie zapalczywy. 




Ulryk von Jungingen od 1407 roku został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Dążył do wojny z Polakami. W powieści Ulryk był szlachetny, honorowy, ale był także lekkomyślny, kierujący się emocjami. Zginął on podczas wojny pod Grunwaldem. Zbyszko mówił o Urlyku tak ,, Prawy to rycerz, na którym skazy nijaki nie masz, ale okrutnie zapalczywy.

 Oczywiście nie można zapomnieć o innych postaciach historycznych takich jak: Powała z Taczewa, Zawisza Czarny, czy na przykład Zyndram z Maszkowic, których także cechowała szlachetność, prawo i honorowość w postępowaniu.

WYDARZENIA HISTORYCZNE W 
KRZYŻAKACH

Jedną z wydarzeń historycznych była na pewno śmierć królowej Jadwigi. Był to wielki smutek dla poddanych i króla. W powieści Krzyżacy było także wspomniane o bitwie pod Płowcami ,, król Kazimierz i Sieradz i Łęczycę tak zacnie odbudował, że lepsze są, niż były, i zjazdy się w nich po staremu odprawują, a Krzyżaków, jak ci sprali pod Płowcami, tak tam leżą i gniją.’’ Kolejnym wydarzeniem był wybuch powstania na Żmudzi (brali w nim udział Zbyszko i Maćko). Do historycznego momentu możemy też wliczyć to, że 1407 wielkim mistrzem został Ulrich von Jungingen. Ostatnim i najważniejszym wydarzeniem stała się wielka bitwa pod Grunwaldem, do której doszło 15 lipca 1410 roku. Brały tam udział dwie najlepsze armie w tych czasach. Zwycięstwo odnieśli Polacy.

Autor: Karolina M
Żródło: cytaty były spisane z powieści ,, Krzyżacy’’

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz